Brutto–netto · 2026
Brutto–netto-taulukko 2026
Paljonko kuukausipalkasta jää käteen? Taulukko näyttää nettopalkan, efektiivisen veroasteen ja marginaaliveroasteen 1 500–10 000 euron bruttopalkoille vuoden 2026 verotaulukoilla. Kunnallisverona on käytetty Helsingin 5,3 %.
| Bruttopalkka /kk | Nettopalkka /kk | Veroaste | Marginaalivero |
|---|---|---|---|
| 1 500 € | 1 360 € | 9,4 % | 11,6 % |
| 1 750 € | 1 581 € | 9,7 % | 11,6 % |
| 2 000 € | 1 776 € | 11,2 % | 29,5 % |
| 2 250 € | 1 947 € | 13,5 % | 36,3 % |
| 2 500 € | 2 106 € | 15,8 % | 36,3 % |
| 2 750 € | 2 270 € | 17,4 % | 32,2 % |
| 3 000 € | 2 440 € | 18,7 % | 38,6 % |
| 3 250 € | 2 584 € | 20,5 % | 44,4 % |
| 3 500 € | 2 723 € | 22,2 % | 44,4 % |
| 3 750 € | 2 862 € | 23,7 % | 47,1 % |
| 4 000 € | 2 994 € | 25,1 % | 47,1 % |
| 4 250 € | 3 127 € | 26,4 % | 45,6 % |
| 4 500 € | 3 263 € | 27,5 % | 45,1 % |
| 4 750 € | 3 400 € | 28,4 % | 45,4 % |
| 5 000 € | 3 532 € | 29,4 % | 49,0 % |
| 5 250 € | 3 659 € | 30,3 % | 49,0 % |
| 5 500 € | 3 787 € | 31,1 % | 49,0 % |
| 5 750 € | 3 914 € | 31,9 % | 49,0 % |
| 6 000 € | 4 042 € | 32,6 % | 49,0 % |
| 6 500 € | 4 297 € | 33,9 % | 49,0 % |
| 7 000 € | 4 552 € | 35,0 % | 49,0 % |
| 7 500 € | 4 807 € | 35,9 % | 49,0 % |
| 8 000 € | 5 062 € | 36,7 % | 49,0 % |
| 8 500 € | 5 317 € | 37,5 % | 49,0 % |
| 9 000 € | 5 572 € | 38,1 % | 49,0 % |
| 9 500 € | 5 827 € | 38,7 % | 49,0 % |
| 10 000 € | 6 082 € | 39,2 % | 49,0 % |
Laskelmassa on vähennetty TyEL 7,30 %, työttömyysvakuutusmaksu 0,89 %, päivärahamaksu 0,88 %, valtion tulovero ja kunnallisvero sekä Yle-vero. Kirkollisvero ei ole mukana. Linkitetyillä palkkatasoilla on oma sivunsa, jolla laskurin voi säätää omaan kuntaan ja ikäryhmään.
Palkkatasot
Katso oma palkkatasosi tarkemmin
- 1 500 €
- 1 800 €
- 2 000 €
- 2 500 €
- 2 800 €
- 3 000 €
- 3 200 €
- 3 300 €
- 3 500 €
- 3 800 €
- 4 000 €
- 4 200 €
- 4 500 €
- 5 000 €
- 5 500 €
- 6 000 €
- 7 000 €
- 8 000 €
- 10 000 €
Kotikunta vaikuttaa nettopalkkaan — vertaa kuntien kunnallisveroja 2026.
Usein kysyttyä
- Paljonko palkasta jää käteen vuonna 2026?
- Riippuu palkkatasosta: 2 500 €/kk bruttopalkasta jää käteen noin 2 106 €, 3 500 €/kk palkasta noin 2 723 € ja 5 000 €/kk palkasta noin 3 532 €. Luvut ovat Helsingin kunnallisverolla (5,3 %) ja vuoden 2026 verotaulukoilla, ilman kirkollisveroa.
- Mitä eroa on bruttopalkalla ja nettopalkalla?
- Bruttopalkka on työsopimuksessa sovittu palkka ennen vähennyksiä. Nettopalkka on se, mikä tilille tulee: bruttopalkasta on vähennetty työeläkemaksu (TyEL 7,30 %), työttömyysvakuutusmaksu (0,89 %), sairausvakuutuksen päivärahamaksu (0,88 %) sekä ennakonpidätys eli valtion tulovero ja kunnallisvero.
- Miksi palkankorotuksesta jää niin vähän käteen?
- Suomen ansiotuloverotus on progressiivista: korotus verotetaan marginaaliveroprosentilla, ei keskimääräisellä veroprosentilla. 3 500 €/kk palkalla efektiivinen veroaste on noin 22,2 %, mutta marginaaliveroaste jo noin 44,4 % — eli sadan euron korotuksesta käteen jää vain osa.
- Vaikuttaako kotikunta nettopalkkaan?
- Kyllä. Taulukko käyttää Helsingin kunnallisveroa 5,3 %, mutta kuntien prosentit vaihtelevat 4,70 %:n ja 10,90 %:n välillä. Ero voi olla yli 100 €/kk samalla bruttopalkalla. Katso oman kuntasi luku kunnallisverosivulta.